I Mistrzostwa Polski Młodzików w łucznictwie klasycznym

12-09-2011

W dniach 10-11 września 2011 r., w Ścinawce Średniej (woj. dolnośląskie) odbyły się I Mistrzostwa Polski Młodzików w łukach olimpijskich. Prawie 250 zawodników z całej Polski, podczas dwudniowych zawodów, rywalizowało o medale i tytuł Mistrza Polski na rok 2011. Zespół Grota Zabierzów reprezentowała piątka młodych adeptów łucznictwa: Jakub Dudek, Krystian Molenda, Anna Michalik, Ada Wyroda oraz Katarzyna Puchalska.

Pierwszy dzień zawodów pokazał, że młodzicy Grota Zabierzów nie odbiegają znacząco poziomem od czołówki krajowej – Kuba zajmował miejsce 7, Krystian miejsce 9, zaś dziewczęta zajmowały środkowe lokaty. Drugi dzień zawodów przyniósł przetasowania w rankingu. Chłopcy strzelali na tym samym poziomie co dnia poprzedniego, zbliżonym do ich rekordów życiowych na poszczególnych odległościach. W klasyfikacji generalnej Kuba awansował na miejsce 5, zaś Krystian ostatecznie zajął wysokie miejsce 12. Do strefy medalowej Kubie zabrakło 20 pkt. (zakończył zawody z wynikiem 1282 pkt.), zaś Krystian (1254 pkt.) strzelając tylko 2 punkty więcej znalazłby się w pierwszej dziesiątce najlepszych młodzików w Polsce. W konkurencji 2x40 m Kuba został sklasyfikowany na miejscu 4, zaś w konkurencji 2x30 m na miejscu 9. Krystian obie te konkurencje zakończył na miejscu 12. W niedzielę dziewczęta trafiały w tarcze ze zmiennym szczęściem. Ada Wyroda poprawiła swój sobotni wynik i ostatecznie zajęła miejsce 46. Niedzielne strzelanie nie służyło jednak naszej najmłodszej zawodniczce – Ani Michalik – jej słabsza dyspozycja spowodowała spadek z miejsca 25 na 34. W konkurencji  drużynowej chłopcy nie byli klasyfikowani (ponieważ było ich tylko dwóch), zaś dziewczęta zajęły miejsce 10.

Należy podkreślić, iż nasi łucznicy nie muszą się wstydzić swoich wyników. Na tych zawodach wszyscy pobili swoje rekordy życiowe i znacznie zbliżyli się do czołówki krajowej, co dobrze rokuje na przyszłość. Jeśli utrzymają taką formę i wyeliminują drobne błędy techniczne, za rok na II Mistrzostwach Polski Młodzików w Wadowicach powalczą już o najwyższe trofea.

Na Mistrzostwach Polski Młodzików bardzo dobrze zaprezentował się region małopolski. Drużyna chłopców Dąbrovii Dąbrowa Tarnowska zajęła wysokie 8 miejsce. W klasyfikacji indywidualnej najlepsi łucznicy tego klubu  – Grzegorz Warias (młodzik młodszy) i Bartosz Filipek (młodzik starszy) –zajęli miejsca 8. w swych kategoriach wiekowych. Bartosz w konkurencji 2x50 m zajął wysokie miejsce 4. Maciej Matejko i Paweł Sitarz z Suchej Beskidzkiej zajęli 28 i 32 miejsce odpowiednio. Jedyny reprezentant Płaszowianki Kraków sklasyfikowany został na miejscu 41. Rewelacyjny występ zaliczyły młode łuczniczki Sokolego Oka Zawadka. Zespołowo zajęły I miejsce w Polsce, zaś ich liderka – Paulina Kamińska – we wszystkich konkurencjach indywidualnych zdeklasowała rywalki i zdobyła medale złote. Za rok to właśnie ten klub będzie organizatorem kolejnych Mistrzostw Polski Młodzików (do lat 15).