Finał Pucharu Małopolski Dzieci i Młodzików w łucznictwie klasycznym

04-09-2011
W słoneczną sobotę, 3 września 2011 r., w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się piąta, ostatnia runda Pucharu Małopolski Dzieci i Młodzików w łucznictwie. Punkty zdobyte w tych zawodach decydowały o końcowej klasyfikacji na najlepszych łuczników i kluby łucznicze Małopolski w roku 2011. Po czterech rundach Pucharu w klasyfikacji generalnej Grot Zabierzów zajmował miejsce 3, ustępując Płaszowiance Kraków i Sokolemu Oku Zawadka. W kategorii młodzików przewodzili zdecydowanie Krystian Molenda i Jakub Dudek, wśród młodziczek Ania Michalik zajmowała miejsce 6, zaś w kategorii chłopców starszych drugie i trzecie miejsce zajmowali Paweł Krementowski i Piotrek Sikorski.

Puchar Małopolski Dzieci i Młodzików w łucznictwie klasycznym to cykl pięciu regionalnych turniejów rozgrywanych od maja do września. Formuła zawodów wzorowana jest na tej, stosowanej dla seniorów – w ramach każdej rundy przeprowadzane są kwalifikacje (72 oddane strzały na regulaminowych odległościach), następnie 8. najlepszych zawodników kwalifikacji w swych kategoriach wiekowych rozstawionych jest w drzewie turniejowym i przystępują oni do bezpośrednich pojedynków setowych. Przegrywający pojedynek w eliminacjach odpada, wygrywający awansuje do półfinału, a potem do finału. Za zajęte miejsca w kolejnych rundach zawodnicy i kluby mają przyznawane punkty, których suma decyduje o końcowej klasyfikacji. Celem zawodów jest wyłonienie najlepszych łuczników i klubów łuczniczych regionu na rok 2011.

Fazę kwalifikacyjną V rundy Pucharu Małopolski w kategorii młodzików zdecydowanie wygrał Jakub Dudek z doskonałym wynikiem 660 pkt. Krystian Molenda po kwalifikacjach zajmował miejsce piąte, zaś Ada Wyroda i Ania Michalik w kategorii młodziczek – miejsce szóste i siódme odpowiednio. W kategorii chłopców starszych do pojedynków setowych awansowali również: Piotrek Sikorski na miejscu 2. oraz Paweł Krementowski na miejscu 4. Po pierwszych pojedynkach setowych niestety odpadły nasze młodziczki, zajmując ostatecznie miejsca: piąte – Ania Michalik i szóste – Adrianna Wyroda. Chłopcy natomiast pokonali swych przeciwników i zameldowali się w półfinałach. W „bratobójczym” pojedynku półfinałowym zwyciężył, będący wyśmienitej formie Kuba Dudek, pokonując Krystiana Molendę (w setach 7:3). Następnie w finałach stoczył on pasjonujący pojedynek z Grzegorzem Wariasem (Dąbrovia), ostatecznie wygrywając w stosunku 6:5 i zajmując miejsce pierwsze. Krystian, w walce o miejsce trzecie nie dał szans Pawłowi Sitarzowi (Zamek Suski), pokonując go w stosunku 6:0. W kategorii dzieci starszych Piotr Sikorski zajął miejsce 2, zaś Paweł Krementowski miejsce 3.

Ostatecznie, w klasyfikacji generalnej Pucharu Małopolski 2011, indywidualnie w kategorii młodzików dwa pierwsze miejsca zajęli łucznicy Grota: Jakub Dudek miejsce pierwsze i Krystian Molenda – miejsce drugie. Ania Michalik zajęła miejsce 4 w kategorii młodziczek, zaś w kategorii chłopców starszych Piotrek Sikorski miejsce 2 i Paweł Krementowski miejsce 3. Dzięki dobrym występom młodych łuczników klub Grot Zabierzów w klasyfikacji generalnej Pucharu zajął doskonałe miejsce II, za Sokolim Okiem Zawadka.

W zawodach doskonale zaprezentowali się również nasi najmłodsi łucznicy, w kategorii dzieci młodszych. Pierwsze miejsce wśród dziewczynek zajęła Ola Dudek, a drugie – Jagoda Skalny. W chłopcach młodszych pierwsze miejsce zajął Łukasz Skalny, a piąteBartek Pychowski.

Wysoka forma młodych łuczników Grota napawa optymizmem przed ostatnimi w tym sezonie zawodami – Mistrzostwami Polski Młodzików w Ścinawce Średniej (10.09.2011) oraz Ogólnopolskim Jesiennym Młodzieżowym Turnieju Lajkonika w Krakowie (24.09.2011).