Pracowity długi weekend łuczników Grota Zabierzów

26-06-2011
Tradycyjnie, długie weekendy są okresem masowych imprez plenerowych. Jednym z punktów ich programu są organizowane zawody sportowe. W miniony piątek (24.06.2011) z okazji Dni Suchedniowa, odbyły się w tym mieście IX Ogólnopolskie Zawody Łucznicze Dzieci i Młodzików o Błękitną Wstęgę Kamionki, zaś w sobotę (25.06.2011) w Wolbromiu – Międzyokręgowe Zawody o Puchar Burmistrza Miasta Wolbrom oraz III Runda Pucharu Małopolski w Łucznictwie Dzieci i Młodzików.

W zawodach w Suchedniowie z sukcesami uczestniczyła dwójka młodzików Grota Zabierzów – Jakub Dudek (Gimnazjum w Zabierzowie) oraz Krystian Molenda (Gimnazjum w Rząsce). Kuba okazał się najlepszym łucznikiem w swojej kategorii wiekowej, zdobywając bezapelacyjnie pierwsze miejsce, zaś Krystian zajął miejsce trzecie. W zawodach uczestniczyło ponad 80 zawodników z południowej i centralnej Polski.

Piątkowy turniej był dla zawodników Grota treningiem przed kolejnym, sobotnim (25.06.2011), odbywającymi się w trakcie Dni Wolbromia. UKS Diana Wolbrom oraz Małopolski Okręgowy Związek Łuczniczy zorganizowały w tym dniu, z okazji 40-lecia miejscowej sekcji łuczniczej, Międzyokręgowe Zawody o Puchar Burmistrza Miasta Wolbrom oraz III Rundę Pucharu Małopolski w Łucznictwie Dzieci i Młodzików. W zawodach tych Gminę Zabierzów reprezentowała 5-osobowa drużyna: Jakub Dudek, Krystian Molenda i Anna Michalik w kategorii młodzików młodszych oraz Zofia Węgrzyn i Paweł Krementowski w kategorii dzieci starszych. Zawody w Wolbromiu zgromadziły zawodników z klubów województw małopolskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego.

W zawodach o Puchar Burmistrza, w połączonej kategorii wiekowej młodzików starszych i młodszych (roczniki 1998, 1997, 1996), w strzelaniach na 30 metrów drugie miejsce zajął Jakub Dudek, czwarte – Krystian Molenda, a wśród młodziczek Ania Michalik wywalczyła miejsce piąte. W kategorii wiekowej dzieci starszych (strzelania na 15 i 10 metrów) Paweł Krementowski zajął miejsce drugie, a Zosia Węgrzyn miejsce czwarte. Drużyna Grota Zabierzów zajęła miejsce V w klasyfikacji zespołowej.

Wyniki w Zawodach o Puchar Burmistrza były jednocześnie kwalifikacjami do III rundy Pucharu Małopolski Dzieci i Młodzików. Wysokie pozycje naszych łuczników pozwoliły wszystkim zakwalifikować się do kolejnej konkurencji – bezpośrednich pojedynków OR/FITA (awansowało po 8 najlepszych zawodników w danej kategorii wiekowej). Swoje pojedynki ćwierćfinałowe turnieju wygrali wszyscy zabierz owianie (z wyjątkiem Pawła Krementowskiego, który ostatecznie zajął miejsce 5), awansując do półfinałów. Tu los, a raczej wyniki kwalifikacji, ustawiły Kubę i Krystiana w tej samej gałęzi drzewa turnieju – w półfinale stoczyli „bratobójczy” pojedynek, z którego zwycięsko wyszedł Kuba Dudek. Krystianowi pozostała walka o medal brązowy. Ostatecznie Kuba w finale uległ nieznacznie zawodnikowi z Sokolego Oka Zawadka i zajął miejsce drugie, zaś Krystian zdecydowanie wygrał walkę o brąz z zawodnikiem KS Płaszowianka, zajmując ostatecznie miejsce trzecie. Zosia Węgrzyn i Ania Michalik przegrały swoje pojedynki finałowe  i zajęły miejsca 4 w swych kategoriach wiekowych. Po trzech rundach Pucharu Małopolski Dzieci i Młodzików na pierwszym miejscu w kategorii młodzików są ex aequo Krystian Molenda i Jakub Dudek. Z zainteresowaniem obserwować będziemy dalszy przebieg ich rywalizacji. Czwarta runda Pucharu odbędzie się 16 sierpnia w Dobczycach, a finał tych rywalizacji – początkiem września w Dąbrowie Tarnowskiej.

Wyniki uzyskiwane przez wszystkich zawodników podczas zawodów w Suchedniowie i w Wolbromiu nie były rewelacyjne, zdecydowanie gorsze od tych na treningach czy „Pucharze Wsi Krakowskiej” rozgrywanym w Zabierzowie. Młodzi łucznicy zmagali się bowiem z chwilami silnymi porywami wiatru, przekraczającymi czasami prędkość 40 km/h. Zawody te były zatem dla nich doskonałą lekcją dyscypliny, taktyki oraz panowania nad własnymi emocjami. Zobaczymy, czy z lekcji tej skorzystają w kolejnych zawodach.

Podczas, gdy młodzi łucznicy Grota sprawdzali się na swoich zawodach, seniorki intensywnie trenowały przed Mistrzostwami Zrzeszenia LZS oraz kolejnymi rundami Pucharu Polski i pojedynkami ligowymi. Nasza najlepsza łuczniczka – Karina Lipiarska – przygotowuje się wraz z kadrą narodową do Mistrzostw Świata Seniorów w Turynie (3-10 lipca 2011 r.), które jednocześnie będą kwalifikacjami do Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Za Karinę i reprezentację narodową trzymamy kciuki.